Unutkanlıkla Başa Çıkmak

Uzmanların görüşlerine göre unutmanın yaşı yok. Ancak bilinmesi gereken önemli nokta unutkanlığın neden olduğu ve ne için unutkanlığın belirlendiği? Unutkanlık belirli evrelerde büyük rahatsızlıkların sebebi olabilir. Ya da halk arasındaki tabir ile bunamanın ilk belirtileri olarak bilinir. Ancak unutkanlığın yaşının olmadığını uzmanlar artık belirtiyor.

Günümüz teknolojisi ile birlikte artık bazı kavramların değişebildiği ve beynimizin aktivitesinin belirli alanlarda tembelleştirildiği iddiası mevcut. Örneğin önceki yıllarda cep telefonu yokken çoğu kimse birbirinin telefonlarını ezbere bilirdi. Ancak şimdi neredeyse çocuk annesinin babasının telefon numarasını bilmiyor. Telefonda kayıtlı oradan haberleşmeyi sağlıyor. Belirli bir zamana kadar aklında tuttuğu telefon numarasını daha sonra unutabiliyor.

Kişilerin bu tür tembelliklerini ise uzmanlar kişilerin yeterince beyin jimnastiği yapmak yerine kolaya kaçarak bu tür gereksinimlerinin karşılandığı şeklinde olarak yorumluyorlar. İnsanların gelişen teknoloji ile birlikte günlük olarak devamlı bu bağlamda bağışıklık kazanmaları normal karşılanmıyor. Her tür aktivitenin gerekli olduğu kadar yapılması, fazla ve aşırıya kaçan standart dışı kullanımların insanları olumsuz etkilediği görüşünü öne sürüyorlar.

Leave a Reply