Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Tıptaki adıyla farenjit olarak bilinen boğaz ağrısını kısaca boğazın iltihaplanması olarak tanımlayabiliriz. Boğazda ani başlayan ağrı, ateş, öksürük, beyaz ve gri renkteki iltihaplı dokular, ses kısıklığı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik görülen en sık belirtilerdendir. Bebeklerde ise bu belirtiler daha şiddetli olabilmektedir. Bu belirtileri sıralayacak olursak kusma, yüksek ateş, karın ağrısı, sürekli ağlama Genellikle virüslerin neden olduğu bir hastalıktır ancak % 10 luk bir kısmı bakterilerin etken olduğu hastalık olarak ta gözlemlenebilir. Bakteriler etkense tıbbı tedavi gerekebilir ve yine eğer sebep bakterilerse belirtiler daha ağır geçebilir. Özellikle 4-7 yaş arası çocuklarda sıklıkla gözlemlenebilir. Virüslerin sebep olduğu çoğu vaka kendiliğinden bir hafta yâda 4-5 günde geçebilir.

Farenjitte risk faktörlerini yaş, sigara kullanımı, stres, alerji, kimyasal tahriş edici etkenlere maruz kalma, kronik ya da akut olarak devam eden sinüs enfeksiyonları, kapalı yerlerde çalışma, bağışlılıkta düşüş olarak özetleyebiliriz.  Ayrıca meslek hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta sesi aşırı kullanmakta risk faktörleri arasında sayılabilir.

Peki, boğaz ağrısına neler önerebiliriz? Bu soruyu şu şekilde cevaplandırmamız mümkündür. Sıvı alımını iki katına çıkarırsak balgamın daha çabuk vücuttan atılmasına yardım ederiz. Ilık ve tuzlu suyla gargara yapmak boğazımızı temizlememize yardım edecektir. Şeker emmek yâda bal yemek tükürük bezlerini uyararak tedaviyi kolaylaştıracaktır. Havanın nemli tutulması dinlenmemiz açısından ayrıca bir önem taşıyacaktır. Sigara içilen ortamlardan uzak durmak yâda dumana maruz kalmamak bizim bu süreçte faydamıza olacaktır. Yine hastayken mümkün olduğunca konuşmamak yararımıza olacaktır.

Leave a Reply