Kıl dönmesi Nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi saçtan ve vücuttan dökülüp kuyruk sokum bölgesinde birikmesi ve deri altına doğru geçmesi ve bu bölgede apse oluşturarak büyümesiyle söz konusudur. Ayrıca devamlı oturarak çalışanlarda ve dar giyinen kişilerde sürtme ile kılın deri altına gözeneklerden girmesi ile oluşmaktadır. Zamanla apse şiddetli ağrılara oturamamaya sebebiyet vermektedir. Çoğu zaman bu apseli ve kıl birikmiş olan alan geç kalındığında cerrahi müdahale ile temizlenerek alınmaktadır. Kıl dönmesi daha çok kıllı erkeklerde oluşmasına rağmen nadiren bayanlarda da görülmektedir.

Kıl dönmesi oluşumunun en bariz belirtileri bu bölgenin kaşınması, bazı durumlarda yumrucukların hissedilmesi hatta iç çamaşırlarına geçen iltihabi akıntının olmasıdır.

Bu durumlarda yapılan cerrahi müdahalede sadece kıl değil kıllı olan bölgede temizlenerek alındığı için uzun bir tedavi gerektirmektedir. O yüzden kısa bir sürede iltihabı akıtmak ve o bölgeyi temizlemek için yapılacak en etkin yöntem soğan kürü uygulamaktır. Bunun için iyice ısıtılan soğan kıl dönmesi olan yere dayana bilecekleri sıcaklıkta tutulmalı bu uygulama bir kaç gün devam edildikten sonra tüm cerahat iyice temizlenmeli. Kıl dönmesinin olduğu alan daha sonra tekrar iltihaplanmaması için geçene kadar her gün gül suyu ile dezenfekte edilerek temizlenmelidir.

Kıl dönmesi olma ihtimali olan kişilerin özellikle bu bölgelerinin temizliğine dikkat etmeleri ve kıl birikimine izin vermemeleri gerekmektedir.

Leave a Reply