Gözde Çapak Neden Olur Bitkisel Tedavi Kürü

Çapaklanma, göz yaşı kanallarının kapanması ile gözlerde oluşan bir enfeksiyon şeklidir. Genellikle enfeksiyon koyu sarı yeşil arası bir akıntı ve bu akıntının kirpiklerde kabuk bağlaması şeklidir. Çok ağlamakta ve kapılan enfeksiyon nedeni ile de oluşabilmektedir. Bebeklerde yeni doğan zamanlarında çok sık görülür. Çocuklarda da görülen çapaklanma genelde bir çeşit göz iltihabıdır. Oldukça bulaşıcı bir rahatsızlık olup, bakışma yolu ile bile geçmektedir.

Doğum sonrası annede de olduğu gibi bebeklerde de görülebilir. Enfeksiyon genelde kızarıklık kaşıntı ile tek gözde başlayıp diğer gözede bulaşır. Çapaklanma çok ciddi bir olay olmamakla birlikte, doktora gitmeden evde kendi imkânlarınızla yapacağınız tedavi ile kendiliğinden geçer. Geçmemesi ve daha çok rahatsızlık vermesi durumunda bir göz doktoruna gidilmesinde fayda vardır.

Evde kendi imkânlarınızla yeni doğan bebeklerine yapacağınız uygulamalardan biri yine anne sütüdür. Anne sütündeki dezenfekte etme etkisi bir çok antibiyotikten daha iyidir. Sabah sağılan anne sütü bir pamuk yardımı ile bebeğin gözleri temizlenir. Bu işlem çapaklanma olduğu müddetçe devam edilir. Hatta bebeğin gözüne anne sütü sağılması bile söz konusudur. Ayrıca burun ile göz çukuru arasında kalan gözyaşı kanalına işaret parmağı ile masaj yapılmasıda kanalların açılmasını sağlayacaktır. Annenin kendine de aynı uygulamayı yapması sonuç verecektir. Diğer bir uygulama ise çay kompleksidir. Sabahları uyandığınızda çapaklanmadan dolayı gözlerinizin açılmaması durumunda demlenen çayı ılıtıp bir pamuk yardımı ile kompleks yapılması gözü yumuşatıp temizlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca yaban mersini ve böğürtlen çayı ile yapılan komplekste gözün temizlenmesine faydalı olacaktır.

Leave a Reply