Çocuklarda Kabızlık Nasıl Geçer?

Anne ve babaların çocukları üzerinde yaşadığı en büyük problem kabızlık problemidir. Kabızlık, tuvalet ihtiyacı giderememe, şişkinlik veren, çocukları fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur.

Çocuklarımızın kabız olduğunda yapılacak olan çözümlerden en önemlisi doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuzun uyguladığı tedaviyi uygulamanız gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketimini sağlayın ve lifli yiyecekler yedirin. Çocuklarınızın ilaç kullanımı, bağırsaklarda oluşan tıkanıklık gibi nedenlerden dolayı oluşan bu kabızlık sorunu en önemli çözümü sıvı tüketimidir. Evde uygulanabilecek yöntemlerin arasında uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Her gün bol bir sıvı tüketimini sağlamak çocuklarınızın kabızlığını önleyecektir. 1-4 yaş arasında günde 2 litre sıvı tüketilmesi uygundur. Bebeklerin sık sık anne sütünden yararlanması, doğal lif içeren yiyeceklerin tüketiminin sağlanması, kaysı ve armut suyu oldukça faydalıdır bundan da faydalanılması, kuru erik, kuru erik hoşafı, taze erik gibi yiyeceklerin verilmesi önerilmektir.

Bebeklerin uygulaması gereken diyetler vardır. Bu diyetler kabızlığın giderilmesinde yardımcı olacaktır. Örneğin, 4 aylıktan büyük bebeklere, günde 2 defa lif içeren bebek mamaları yedirin. Tüm yulaf ezmesi gibi, esmer pirinç, kepekli ekmek gibi yiyecekleri arttırabilirsiniz. Süt, dondurma, haşlanmış havuç gibi kabızlığa neden olan besinlerin tüketimini azaltın. Çocuğunuzun kabızken yaşadığı en büyük sıkıntı popodaki ağrıdır. Popoda oluşan bu ağrıların bir daha olmayacağına dair onları ikna etmeniz çok önemlidir. Çünkü çocuklar oluşan ağrı yüzünden tuvaletlerini yapmakta korkuyorlar buda kabızlığın artmasına neden olmaktadır. Her gün tuvalete oturtturun, böylece düzenli tuvalete gitme alışkanlığı kazandırın. Eğer kakasını yapmak istemezse, bu durumdan korkarsa çocuklarınıza kesinlikle ceza vermeyiniz ve kızmayınız.

Leave a Reply