Antibiyotikte Yeni Dönem

Bilindiği üzere son yıllarda antibiyotiğin bile fayda vermediği dirençli bakterilerden söz edilmişti. İnsanlarda bulunan bakterilerin ölümcül sonuçlar açmaması için doktorlar tarafından verilen antibiyotiklerin artık pek işe yaramadığı, yeni nesil bakterilerin çok dirençli olduğu ve antibiyotiklerin bu alanda artık kullanılmasının fayda vermediği önceki aylarda duyurulmuştu.

Bu haber üzerine birçok uzman doktoru zorda kalmadıkça antibiyotik ilaçlarının alınmamasını, bunun yerine doğal antibiyotik içeren bitkilerin ve besinlerin tüketilmesinin daha faydalı olacağı belirtilmişti. Ancak yeni gelen haberler ile birlikte her şey değişecek gibi görünüyor. Amerikalı bir bilim adamı umut verici açıklama yaptı. Açıklama bilim dünyasında sevinçle karşılandı. Amerikan üniversitesi olan Northeastern de yapılan araştırmada “ Teixobactin” ismini verilen yeni bir antibiyotik üretildi.  Yapılan deneylerde bu antibiyotiğin laboratuvar ortamında değil, toprakta bulunan bakteriler üzerine yoğunlaşarak geliştirildiği bildirildi.

Yeni nesil antibiyotiklerin dirençli bakteriler üzerinden yapılan deneylerde etkili olduğu yapılan fare deneylerinde anlaşıldı. Yeni bulunan antibiyotiğin en son hali 1987 yılında yapılmıştı. O tarihten bu güne kadar üretilen ilk antibiyotik hem umut verici hem de en kısa zamanda geliştirilerek piyasalarda bulunulması sağlanacağı belirtildi.

Leave a Reply