Diş Gıcırdatma Nedir, Neden Olur ?

Diş gıcırdatma farklı bir ses oluşturur ve bu ses birçoğumuzu irrite eder. Bu sesten çok rahatsız oluruz ve tarif edemediğimiz gerginlik oluşur. Diş gıcırdatan çoğu zaman uykuda olduğundan bunun farkında değildir ancak yanındaki kişiler bu durumdan çok rahatsızdır. Diş gıcırdatma çocuklarda görülebileceği gibi 80 yaşındaki bir yetişkinde de görülür.

Diş gıcırdatma yani bruksizm çenenin kilitlenmesiyle oluşur ve stres altındayken daha çok ortaya çıkar. Çok derin uykudayken ve garip rüyalar görüyorken diş gıcırdatması ortaya çıkabilir. Ders stresi yaşayan çocuklarda ya da iş stresi yaşayan yetişkinlerde diş gıcırdatma rahatsızlığı görülebilir. Küçük çocuklar diş çıkartacakları zaman ağrılarını azaltmak için diş gıcırdatabilirler. Diş gıcırdatmak masum gibi gözükse de devamlı yaşadığımız bir şeyse sağlığımıza zarar verebilir.

Diş gıcırdatma çevredeki insanın moralini bozar. O kişinin yanından uzaklaşmak isteriz. Bunu psikolojik zarar olarak adlandırabiliriz. Bir de diş gıcırdatmanın biyolojik zararları vardır. Diş gıcırdatması sonucu dişlerde hasar oluşabilir, dişler aşınır ve diş minesine zarar verilir. Diş gıcırdatmasında çene çok sıkıldığı için baş ağrısı oluşabilir ve kulak ağrısı oluşabilir. Bazı eklem hastalıklarına da neden olabilir. Hiçbir neden yokken dişimizi yormuş oluruz. Diş gıcırdatmanın geçmesini istiyorsak ilkönce doktora başvurmalıyız bunun sebeplerini bulmalıyız. Tabiki diş hekimine de gidip gerekli diş bakımını yaptırmalıyız. Diş gıcırdatmanın asıl nedeni bulunmalı ve buna yönelik tedaviye başlanmalıdır. Eğer psikolojik bir durumsa bir psikologla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Leave a Reply