Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır

Eskilerden gelen ve asla eski adetler diyerek bırakılmayacak bir kış içeceği. Hepimiz biliriz ki, büyük annelerimizin vazgeçilmesi, bir zamanlar sobaların üstünde hiç inmeyen kış boyunca herkesin evinde hazır bulunan bir içecek. Artık belirli alışkanlıklar günlük teknoloji karşısında değişik gösterebiliyor, ancak Ihlamur çayı asla kış aylarında değişim göstermeyecektir. Belki yapılış ve hazırlanış şekilleri değişebilir, fakat ıhlamur çayının yeri her zaman kış aylarında baş köşe olacaktır.

Ihlamur çiçeğinin hazırlanarak insanlara sunulması sonucunda, grip, nezle ve öksürük gibi birçok rahatsızlığa deva olduğu tabi ki artık tescilli bir bilgi. Ihlamur çayının rahatlatıcı bir özelliği olması sebebi ile stres ve kaygı gibi durumlarda insanlara faydalı olduğu da biliniyor.

Ihlamur çayının hazırlanması işleminde yaprakları kurutularak demlenme yapılır. Hazırlanırken yapılması gereken en önemli bilgi ise demleme işleminin bir kerelik yapılmasına özen gösterilmelidir. 1 tutam ıhlamur çiçeği ortalama 3 kupa bardağı su ile eklenerek ağzı sıkıca kapatılır. Yaklaşık 10 dakika kadar demlendirilen ıhlamur için çok fazla kaynama yapılmamalıdır. Çok aşırı derecede kaynatılan ıhlamur çiçekleri, içerdiği besinler ve minerallerin kaybolmasına sebep olabilir.

Leave a Reply