Hijyenik Olmanın Önemi

Bir takım sivil toplum örgütlemelerinden yapılan sağlık ile ilgili bildirimler arasında bazı araştırmalar çok dikkat çekici olarak sergilendi. Yapılan araştırmalar sonucunda kullandığımız ve temas ettiğimiz bazı nesne ve eşyaların tuvaletten daha pis ortamlar olduğu kanıtlanmış oldu.

 Hijyen ve antibakteriyel ürünler gibi birçok eşyada tanıtılan düzenlemelerin farkında olmadan insan sağlığına yaptığı olumsuz etkilerden bahsedildi. Yapılan sempozyumda sivil toplum örgütleri içerisinde hekimler, avukatlar, veterinerler ve bir takım tüketici dernekleri bulunuyor. Gündelik hayatta kullandığımız bir takım örneklerden bahsedildi. Hijyen konusunda çok olumsuz sonuçlar doğuran bir takım eşyalar listelendi. Listelenmeye göre; Teneke kutular içinde satılan içeceklerin dış yüzeyleri, Kamu binaları ve hastanede bulunan merdiven korkulukları, El kurutma makineleri ( Oteller ve tuvaletlerde bulunanlar), Fastfood tarzı yerlerde bulunan yeşil sebzeler, Otobüs içi tutacaklar gibi birçok alanda kullanılan ve göze batmayan ancak tehlike oluşturabilecek nesneler ve eşyalar hakkında bilgi verildi.

Unutulmaması gereken bir sloganın ise Hijyen Hayat Kurtarır diyerek belirlenmesi ve insanların kullanmış olduğu toplu kullanıma açık nesnelere özel göstermesi olarak bildirildi. Alınacak tedbirlerin başında ise eldiven kullanılması ve zorunlu olmadıkça bir takım eşyalarda kişisel kullanım araçlarının kullanılması olarak öneriler verildi.

Leave a Reply