Bronşit Hastalığı Nedir ve Tedavisi

Bronşit üst solunum yoluyla ilgili bir rahatsızlıktır. Nefes aldığımızda hava soluk borusuna oluşur ve bronşlardan akciğere ulaşır. Bu bronş yollarında bir iltihaplanma oluşursa bronşit hastalığı ortaya çıkar. Bronşitin de türleri vardır. Kronik bronşit ve akur bronşit gibi isimler alır.

Akut bronşit daha yaygın görülen bronşit türüdür. Üst solunum yolunda görülen bir rahatsızlıktır. Bronşlara biriken bakteri, mikrop bronşlara zarar verir. Bronşlar şişer ve iltihaplanır. Bunun sonucunda da balgam çıkartılmaya başlanır. Soğuk algınlığının ardından sıkça görülebilir. Halsizlik, bağışıklık sisteminin düşmesi, soğuk havalar akut bronşite neden olabilir. Ayrıca sigara çok tüketen kişilerde bronş sorunları görülebilir. Çok kuru bir hava bronşite neden olabilir. Nemli ortam bu rahatsızlığa azaltacaktır. Akut bronşit bulaşıcıdır. Öksürükle beraber virüsler bir başkasına kolaylıkla geçebilir. Akur bronşit iyileşmezse zatürreye çevirebilir. Akut bronşit tedavisinde öksürük azaltıcı şuruplar, balgam söktürücü şuruplar, ağrı kesiciler verilir. Antibiyotik kullanımının bronşitte çok etkisi yoktur çünkü antibiyotikler virüsü yok etmez ancak virüslerle oluşan bakterileri yok etmede yardımcı olabilir.
Kronik bronşit akut bronşitten biraz farklıdır. Senede birkaç kez tekrarlayabilir ve 2 ay kadar sürebilir. Özellikle çok fazla sigara tüketen kişilerde kronik bronşit görülür. Sigara bronşlarda mikrop oluşturur ve bronşlara zarar verir. Bronşlar şişer ve balgam üretmeye başlar. Kronik bronşitte nefes almakta zorluk çekilir ve boğazda hırıltı oluşabilir. Kronik bronşit olan kişiler sigarayı bir an önce bırakmalıdır.

Leave a Reply