Kulak Çöpünün Zararları Nelerdir ?

Kulak çöpünü aldıktan sonra ambalajını hiç okunuz mu? Çoğumuzun hayır dediğini duyar gibiyiz. Kulak çöpünün ambalajında kulak temizlemeye uygun değildir gibi bir ibare vardır. Bu yazı o kadar küçük yazılmıştır ki çoğumuz bu yazıyı fark etmez bile. Kulak çöpünün kulağa zarar verebileceğini üreticiler de biliyor olmalı ki böyle bir yazı yazarak sorumluluk almamış oluyorlar.

Kulak kiri dediğimiz şey aslında kulağın mikroplardan korunmak için salgıladığı bir salgıdır. Tıpkı mukus gibidir ya da tıpkı tükürük gibidir. Kulağımızda ufak tüyler vardır ve bu tüyler dışarıdan gelen tozların kulağa zarar vermemesi için görevlidir. Tozları tutarak kulağın zar kısmına geçmesini önler. Kulak kiri dediğimiz şey ise kulağın salgısıdır. Kulak çöpü kullandığımızda aslında kaş yaparken göz çıkarmış oluruz. Kulak çöpüyle ufak tüylerdeki tozları kulağa doğru itmiş oluruz. Bu da bakterilerin kulağa daha rahat girmesi demektir. Kulakta iltihaplanmalara neden olabilir. Aynı zamanda salgı alındığı için mikroplara rahat bir zemin oluşmuş olur. Kulak ıslakken kulak çöpüyle kulak temizlemek ise daha sakıncalıdır. Orada tahriş oluşursa mikroplar daha rahat çoğalabilir.
Kulak temizlemek için kulak çöpü kullanmamak gerekir. Kulak çöpü sadece kulak kıvrımlarını temizlemek içindir. Kulak içi temizliği için kullanılmaz. Banyo yaptıktan sonra kulak salgısı yumuşayacaktır. Banyodayken kulağı ılık suyla temizleyebiliriz. Tabiki kulağa su kaçırmamaya dikkat etmek gerekir. Çok fazla içeri kaçırmadan peçeteyle kulak temizlenebilir. Saç kurutma makinesinin düşük ayarında kulak kurutulabilir.

Leave a Reply