Mutlu Evlilik Bir Hayal Midir?

Evlilik bir kadın ve bir erkeğin beraberliğine dayanan uzun süreli ilişkilerdir. Bu evlilik ilişkisi iki ayrı bazen birbirine oldukça ters olan kadın ve erkeğin aynı yastığı paylaştığı, aynı evde aynı hayatı yaşadığı ilişki olduğu için çoğu çift için epey zor bir beraberliktir. Evlilikler özellikle günümüz dünyasında sürdürülmesi en zor ilişkilerden olmuştur. Boşanan çoğu çit başarısız ve mutsuz evliliklerin kanıtları olmakla bu da evliliğe karşı insanların korkmasını, antipati duymasını pekiştirmektedir. Elbette ki evlilik kolay ve tozpembe bir yaşantı değildir, ama uygun kişiler ve sevgi temelli olduğunda insana en büyük mutluluğu dayanma ve sevme hayatı yaşama ve yaşatma gücünü verir. Yani mutlu evlilik bir hayal değildir. Sadece bazı kurallar ve fedakârlıklar istemektedir. Bugün sizlerle mutlu evliliğin hayal olmadığını konuşmak istiyorum.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mutlu evliliği olan erkek ve kadınlar bekâr erkek ve kadınlara oranla hastalığa yakalanma ve hastalığı atlatma açısından oldukça avantajlı durumda. Zira evlilik hele ki mutlu evlilik ise bireyi daha güçlü yapıyor.

Mutlu evliliklerin hayal olmadığının en güzel örneği uzun uzun yıllar beraber yaşamış yaşlı ve mutlu çiftlerdir. Onlar ki hayatları hep beraber olmuş, beraber zorluklara göğüs germişlerdir. Bu da gene mutlu evliliğin temeli ve sonucu olmuştur.

Bizler sevdiğimiz ve güvendiğimiz eşimiz yanımızda oldukça ve biz de onu ve isteklerini gözettikçe karşılıklı saygı yürüttükçe mutlu ve güzel evlilik asla hayal değildir.

Leave a Reply