Kaynana Baskısı İle Nasıl Baş Edilir?

Gelin ve kaynana, onlar hakkında ne türküler ne şarkılar yazıldı. Ne atasözleri, deyimler, vecizeler kullanıldı. Deyim yerindeyse insanoğlu doğdu doğalı en büyük rekabeti gelin ve kaynana göstermektedir. Etrafımıza şöyle bir dönüp baktığımızda da maalesef gördüğümüz hep gelin kaynana kavgası. Çoğu evliliğin temel sorunlarından birinin gelin kaynana kavgaları olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde boşanma oranı oldukça fazla. Evlenen her 10 çiftten dördü boşanıyor. Bu korkunç bir rakam. İnsanı evlilikten soğuttuğu gibi göz korkutuyor. Öyle ise kaynana ile nasıl geçinmeli, neler yapmalıyız. Bugün bunları konuşalım istiyorum.

Her şeyden evvel empati

Yazılarımda sıkça belirtiyorum, en büyük hatamız empati kuramamak. Lütfen onunla tartıştığınızda oturup bir hayal edin. Kendinizi onun yerine koyun. Oğlunuz evlenmiş ve siz gelininizle bu tartışmayı yaşıyorsunuz. Ne tepki verir, ne tepki beklerdiniz. İşte bunları düşünüp kaynananıza tepki verin. Onun bir anne olduğunu unutmayın. Sizin de anneniz var mesela. Onunla tartışsanız aynı tepkiyi mi verirdiniz. Doğru empati kesinlikle sizi sevmesini sağlayacak, her şeyden evvel siz onu sevecek onu anlayacaksınız.

Sorunları büyütmeyin

Bazen fark ettiyseniz küçücük bir sorun sırf kaynananızdan geldi diye canınızı daha çok sıkar. Böyle hissettiğiniz an bu sorunu en sevdiğiniz insanın çıkardığını düşünün ve öyle tepki verin. Gördükleriniz sizi oldukça şaşırtacak, çünkü sorun diye bir şey kalmayacak. Siz kafanızda daha da büyüttüğünüz o şeyi halletmiş olacaksınız.

Leave a Reply