Boğazdaki Gıcıklanmaya Ne İyi Gelir ?

Birçok kez boğazda kaşınma hissini yaşamışsınızdır.  O an gırtlağınızı küçük diliniz ve gırtlağı kasarak kaşımaya çalışsanız da yeterli gelmez.  Bu kaşınma hissi yanma ve geniz akıntısı ile birlikte oluyor ise o zaman geceleri daha ziyade kuru öksürüğe de dönüşerek sizi uyutmaz. Sigara kullanımı durumunda da boğazda oluşan balgam ister istemez gıcık yaparak kuru bir öksürüğe sebep olacaktır. Ayrıca faranjit gibi rahatsızlıklarda da boğazda gıcıklanma hissi olmaktadır.

Boğaz gıcıklanması ve yanması için evde kendi imkânlarınızla bazı tedavi yöntemlerini deneseniz bile geçmeyen bir durum karşısında mutlaka bir hekime danışmanızda fayda vardır.

Geniz akıntısı ve gıcıklanma için bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle sıcak bitkisel çaylar boğazı rahatlatarak gıcıklanmayı azaltacaktır.

Geniz akıntısının sebep olduğu bir gıcıklanma için evde hazırlayacağınız tuzlu su solüsyonu ile buruna yapılacak temizleme geniz akıntısına iyi geleceği için sizin rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu uygulamayı sabah akşam yapmanızda fayda vardır.

Yine tuzlu su ile gargara yapmak boğazda oluşan enfeksiyonun azalmasına sebep olacağından gıcıklanma azalacaktır. Tuzlu su ile gargara yapmakta zorlanıyorsanız o zaman bir bardak suya 2 kaşık elma sirkesi ilave ederek veya bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat katarakta bu gargarayı sabah akşam yapabilirsiniz.

Enfeksiyona bağlı bir gıcıklanma söz konusu ise o zaman bir bala eşit miktarda zencefil ve zerdeçal katılarak çiğnenmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygun olacaktır.

Leave a Reply