Yumurta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurta, akşam yemeklerinin geçiştirilmesi için bekarların en büyük yardımcısı olan bir yiyecek. Yumurta deyip geçmemek gerekir,  yumurta seçerken ve alırken bazı kriterleri bilmek, besin değerleri açısından son derece önemlidir.

Eskiden söylenen bir söyleşi vardı  “7 zeytin bir yumurtaya bedel”  diye aslında kalori olarak hesaplanarak söylenen bu sözün ilerleyen yıllarda aslında besin değeri açısından çok farklı bir anlam taşıdığı belirlendi. Günlük hayat için bakkal ve marketlerde satılan ve özel çiftliklerde üretilen yumurtaların ve tavukların ne gibi işlemlerden geçtiğini hepimiz duymuş ve belki de şahit bile olmuşuzdur. Yumurta vitamin açısından son derece zengin bir kaynaktır. İçeriğinde protein ve mineraller bakımından en büyük besinlerin başında gelir. İçinde bulunan A,B,E ve D vitaminleri kişinin gelişimi için gereklidir.

İyi yumurtayı anlamak için yapılacak deneyler aslında basittir. Yumurtayı haşladığımızda veya kırdığımız zaman eğer pis bir koku gelmiyor ise, bir kabın içine su koyarak yumurtayı içine attığımızda yüzüyor ise, yumurta suda haşlandığında alt tarafında rengarenk bir görüntü oluşturmuyor ise, kırılan yumurtanın sarısı hemen dağılmıyor ise bu belirtiler sizin kandırılmadığınızı size kanıtlayacaktır.

Leave a Reply